😱25-річна жінка з діабетом 1 типу (ЦД 1) стала першою людиною, якій трансплантували власні перепрограмовані стовбурові клітини. Вона почала виробляти власний інсулін менш як через три місяці після операції.
Результати дослідження було опубліковано у журналі Cell у жовтні 2024🔥
📋 Анамнез
Пацієнтці протягом 11 років діагностували ЦД 1 типу.
Її вага становила 75 кг, а індекс маси тіла – 27,3 кг/кв. м.
📌07.2014 та 09.2016 – перенесла дві трансплантації печінки через криптогенний цироз.
📌05.2017 – трансплантація підшлункової залози через нестабільний глікемічний контроль.
📌08.2018 – трансплантат підшлункової залози було видалено через тяжкі тромботичні ускладнення.
Пацієнтка перебувала на регулярній імуносупресії❗️
Незважаючи на інтенсивне лікування інсуліном у добовій дозі 54±0,9 одиниць під наглядом ендокринолога, пацієнтці, як і раніше, не вдавалося досягти цільового глікемічного контролю.
🩸Рівень HbA1c протягом 2 років до включення до дослідження становив 7,40–8,00%, що вище за рекомендований ADA цільовий показник для лікування ЦД1 (<7,0%).
🥲Жінка перенесла 3 випадки важких гіпоглікемічних станів. Рівень глюкози натще сильно коливався, із середнім значенням 210 ± 59 мг/дл.
👉🏻Клінічна картина пацієнтки, включаючи глікемічну лабільність, виснаження β-клітин та гіпоглікемію, відповідала показанням для клінічної трансплантації острівців.
👨🏻⚕️01.2020 – під час консультацій з ендокринологами та фахівцями з трансплантації було ретельно обговорено доступні варіанти лікування, включаючи можливість включення до дослідження TJFCH-iPS-001 (ChiCTR2300072200) для аутологічної трансплантації острівців, отриманих із iPSC.
Дослідники використовували хімічно індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPS) для створення🧬 3D-кластерів острівців. Вони перевірили безпеку та ефективність клітин на мишах 🐁 та нелюдських приматах🐒.
💊Лікування
У червні 2023 року в ході операції, яка тривала менше півгодини, вчені запровадили еквівалент приблизно 1,5 мільйона острівців у черевні м'язи пацієнтки – нове місце для пересадки острівців.
🤓Більшість трансплантацій здійснюється у печінку, де за клітинами неможливо спостерігати. Але помістивши клітини в черевну порожнину, дослідники отримали можливість контролювати процес за допомогою МРТ і за необхідності видалити клітини.
Результати
✅Пацієнтка досягла стійкої інсулінонезалежності, починаючи з 75 дня після трансплантації.
✅Час досягнення цільового діапазону глікемії збільшився від вихідного значення 43,18% до 96,21% до 4 місяця після трансплантації, що супроводжувалося зниженням рівня глікованого гемоглобіну.
✅Спостерігався стан стабільного глікемічного контролю з тимчасовим інтервалом досягнення цільового рівня глікемії >98% та рівнем глікованого гемоглобіну близько 5%.
Через один рік клінічні дані відповідали всім кінцевим точкам дослідження без ознак аномалій, пов'язаних із трансплантацією.
👩🏼🔬Вчені зазначають, що перспективні результати пацієнтки вимагають подальших клінічних досліджень. Для цього потрібна ціла група піддослідних.
📍Джерело: Cell